



Niwathokwa Sivitali wa: \_\_\_\_\_

**Silikalii wa Kaondi ya Kitui**  
Isanduku ya Valua 460 - 90200, Kitui

**Muvea wa Utheu na Uima wa Mwii**

## MAVATANO MA UTHUKUMI WA UIMA WA MWII MA AWAU

### Aki Syaku: Ni aki yaku:

Kukwata uiti wailite wa uima wa mwii utekuselew'a na kunengwa uiti wa mituki utekusiwa ukwati waku, ukuu waku, uthukumi waku, mbaa yaku, umo waku, mwikalo waku, ndini yaku kana uwau waku.

Kuthukumwa ta andu ala ang'i onthe vate kuisiya kilasi kyaku, ukuu waku, uima wa mwii waku, ndini yaku, wihwe wi mundume kana mundu muka, wihwe wina thina wa mamutha ma mwii, wihwe wi memba wa kikundi kya andu anini kana kya andu sivesoo.

Kukwata uiti museo wa uima wa mwii undu vatonyekana usianitwe na misyo na uthukumwa ni ndakitali na athukumi mena utuka mekite yunivomu.

Kuthukumwa kwa uuu, wendo na kiko.

Kukwa kwa nzia ya umundu utekuthinwa, kana kunyamawa kana kumondwa yila wi sivitali.

Kuthukumwa kwa nzia ya ndaia na ikusuvia kimbithi kya uwau waku.

Kwika uima na usuvio wa kimwii wa mundu waku yila wi sivitali.

Kulew'a maundu ma uima wa mwii waku kwa nzia nzeo utekuselew'a na kutavwa mitalata na nzia syonthe sya uthukumi na uiti.

Kunewa mwanya wineeny'e na uyumwa woni waku maunduni makonetwe utwi na unyvi wa undu wailite kuitwa.

Kuendee kuitiwa sivitalini isu, kutumwa sivitalini ingi vala utonya kukwata utethyo ula wailite, kandi kiwa kiliniki na kunengwa utao ula wailite ukonanitwe na uima wa mwii waku.

Kulea uinengwa uiti.

Kumanyithwa nesa uthukumi ula unenganawe mana sivitalini isu na ngalama ya uiti ula uvawa.

Kuthukumiwa kundu ktheu na kute misyo.

Kutunga muvea, kwineeny'a na kutetwa ni uiti ula wanengwa utekusiwa ni mundu. Twikukithya kuisiya maunyungunyiso maku kwa nzia nzeo undu wailite kwianana na nzia sya uthukumi, kwoondw waku na mundu ula ungi ukukonanwa na undu usu.

### Maundu ala me yilulu waku: Ni yilulu waku:

Kukwata na kaitia mitalata na nzia syonthe sya uthukumi wa sivitali na uyusuya vomu undu kwailite.

Kaitia mwao wa ula uvikie mbee kuitwa mbee, vate kuisiya kilasi kana kilila kyaku, ateo ethiwa uwau waku wienda uiti wa mituki.

Kwonany'a kiko na ndaia kwa ndakitali na athukumi ma sivitali vamwe na awau ala ang'i.

Kunengane uvo mwianu na waw'o ilulu wa uima wa mwii waku kula kw' ndakitali na kukulya utheu wa undu ula utekuselea.

Kukwata mitalata ya uiti ula wanengwa, ta kumelya na kunywa ndawa, kusyoka singanon, kulumya masaa na mithenya ya kiliniki utekuselewa kana kuita vamwe na kuka kutumia syindu sya kumila na maliu ala uvaitwe matonya kute misyo kwa uima wa mwii waku.

Kuvia uthukumi ula uvitukithwe na kunengwa lisiti kwonany'a mbesa ila wava na kumanyithya aungamii ala mailite makosa makonanitwe na ndivi isu.

Kwika sai ya kwonany'a nue wanyuva kulea uiti ula ndakitali ukukwendeesya.

### Masaa ma Uthukumi

Yumaatatu kuvika iyumaa Saa ..... kuvika saa .....  
Yumaamosi na Yumaavili Saa ..... kuvika saa .....  
Mithenya ya masakuku Saa ..... kuvika saa .....

### Nzia sya kutuvikia

Sivitali ya .....  
Namba ya simu ivinda ya misyo na mbanga .....  
Email yitu ni .....  
Kuneena naitu namba ya simu ni .....  
Kutumanyithya uthukumi witu undu uilyi .....



### Tutetheesye tutetheye!

Tunenge mawoni na utethyo waku tuthukume nesanga.

Noüete malalamiko maku ilulu wa uthukumi ula wanengwa. Twikukithya kukunikila undu usu na tuiusevya kwa nzia ila yailite.

**Wikulwa kwa ndaia usome mavatano aa kwa uliku tuvukuni tula twitwe kundu kwa kwetelela uiti.**

**Mavatano aa makasiaw'a na kuvinduwa ivinda kwa ivinda itina wa kwosa mawoni ma ene nthi na onthe ala makonanitwe na muvia wa sivitali ni kana tunengane uthukumi museango mbee sivitalini ino.**