COG Leadership


 COUNCIL OF GOVERNORS TECHNICAL COMMITTEES -2022-2027

 

 

EXECUTIVE

MEMBERS

Chairperson

H.E Anne Waiguru – Kirinyaga

Vice chairperson

H.E FCPA Ahmed Abdullahi - Wajir

Whip

H.E Stephen Sang-Nandi

COMMITTEES

MEMBERSHIP

Finance, Planning, and Economic Affairs

1. H. E FCPA Fernandes Barasa – Kakamega- Chairman
Members
2. H.E FCPA Ahmed Abdullahi - Wajir
3. H.E Dr. Moses Badilisha - Nyandarua
4. H.E Dr. Julius Malombe - Kitui
5. H. E Stephen Sang - Nandi

Health

 

1. H.E Muthomi Njuki - Tharaka Nithi – Chairman
Members
2. H.E Gladys Wanga - Homa Bay
3. H.E Dr. Moses Badilisha - Nyandarua
4. H.E Prof. Anyang’ Nyongó - Kisumu
5. H.E Dr. Ochilo Ayacko - Migori
6. H.E Fatuma Achani - Kwale
7. H. E Dr. Wilber Ottichilo - Vihiga
8. H.E Irungu Kang’ata - Murangá
9. H.E Susan Kihika - Nakuru
10. H.E Wisley Rotich - Elgeyo Marakwet
11. H.E Mutahi Kahiga - Nyeri

Agriculture, Livestock and Cooperatives

1. H.E Kenneth Lusaka - Bungoma – Chairman
Members
2. H. E Amos Nyaribo – Nyamira
3. H.E Benjamin Cheboi - Baringo
4. H.E Cecily Mbarire - Embu
5. H.E Dr. Moses Badilisha - Nyandarua
6. H.E Jonathan Bii - Uasin Gishu
7. H.E Dr. Ochilo Ayacko - Migori
8. H.E Wavinya Ndeti - Machakos
9. H.E Irungu Kang’ata - Murangá
10. H.E Mutahi Kahiga - Nyeri
11. H.E Nathif Jama - Garissa
12. H.E Bshp. Kawira Mwangaza - Meru
13. H.E Muthomi Njuki - Tharaka-Nithi
14. H.E Jeremiah Lomorukai - Turkana

Water, Forestry and Natural Resource Management

1. H.E Andrew Mwadime - Taita Taveta – Chairman
Members
2. H.E Joshua Irungu - Laikipia
3. H.E Wisley Rotich - Elgeyo Marakwet
4. H.E Wavinya Ndeti - Machakos
5. H.E Dr. Moses Badilisha - Nyandarua
6. H.E Mohamed Adan Khalif - Mandera
7. H.E Dr. Julius Malombe - Kitui
8. H.E Benjamin Cheboi - Baringo
9. H.E Jonathan Bii - Uasin Gishu
10. H.E Susan Kihika - Nakuru

Land, Housing and Urban Development

1. H.E Prof. Anyang’ Nyong’o - Kisumu– Chairman
Members
2. H.E Muthomi Njuki - Tharaka Nithi
3. H.E Dr. Julius Malombe - Kitui
4. H.E Susan Kihika – Nakuru
5. H.E Gladys Wanga - Homa Bay
6. H.E Wavinya Ndeti – Machakos
7. H.E Dr. Moses Badilisha - Nyandarua
8. H.E Joseph Ole Lenku - Kajiado
9. H.E Nathif Jama - Garissa
10. H.E Kawira Mwangaza - Meru
11. H.E Jonathan Bii - Uasin Gishu
12. H.E Amos Nyaribo – Nyamira
13. H.E Mohamud M. Ali - Marsabit

Legal, Constitutional Affairs and Intergovernmental Relations Committee

1. H.E Mutula Kilonzo Jr. – Makueni – Chairman
Members
2. H.E Stephen Sang - Nandi
3. H.E Fatuma Achani - Kwale
4. H.E James Orengo - Siaya
5. H.E Irungu Kangáta - Murangá
6. H.E Issa Timamy - Lamu
7. H.E Dr. Ochilo Ayacko - Migori

Education 

1. H.E Erick Mutai - Kericho – Chairman
Members
2. H.E Mutahi Kahiga - Nyeri
3. H.E Prof. Hillary Barchok - Bomet
4. H.E Dr. Moses Badilisha - Nyandarua
5. H.E Jonathan Bill - Uasin Gishu
6. H.E Simon Kachapin - West Pokot

Gender, Youth, Sports, Culture, and Social Services

1. H.E Simon Kachapin - West Pokot – Chairman
Members
2. H.E Dr. Moses Badilisha - Nyandarua
3. H.E Kawira Mwangaza – Meru
4. H.E Gladys Wanga – Homa Bay
5. H.E Wavinya Ndeti – Machakos
6. H.E Mohamed Adan Khalif – Mandera

Trade, Industry, Manufacturing, and Enterprise Development

1. H.E Wavinya Ndeti - Machakos– Chairperson
Members
2. H.E Kawira Mwangaza - Meru
3. H.E Nathif Jama - Garissa
4. H.E Dr. Moses Badilisha – Nyandarua
5. H.E Dr. Kimani Wamatangi – Kiambu

Environment and Climate Change

1. H.E Dr. Wilber Ottichilo - Vihiga – Chairman
Members
2. H.E Benjamin Cheboi - Baringo
3. H.E Dr. Julius Malombe - Kitui
4. H.E Benjamin Cheboi - Baringo
5. H.E Dr. Paul Otuoma – Busia
6. H.E Susan Kihika - Nakuru
7. H.E Dr. Dhadho Godhana - Tana River

Human Resources, Labor, and Social Welfare

1. H.E Johnson Sakaja - Nairobi City– Chairman
Members
2. H.E FCPA Ahmed Abdullahi - Wajir
3. H.E Stephen Sang - Nandi
4. H.E Kenneth Lusaka - Bungoma
5. H.E Dr. Wilber Ottichilo - Vihiga
6. H.E Susan Kihika - Nakuru
7. H.E Dr. Kimani Wamatangi – Kiambu
8. H.E Gideon Mungáro - Kilifi
9. H.E Mutahi Kahiga – Nyeri

Blue Economy

1. H.E Issa Timamy - Lamu – Chairman
Members
2. H.E Dr. Paul Otuoma - Busia
3. H.E Dr. Ochillo Ayacko - Migori
4. H.E Abdulswamad Nassir - Mombasa
5. H.E Gideon Mungáro - Kilifi
6. H.E Fatuma Achani - Kwale
7. H.E Dr. Dhadho Godhana - Tana River

Infrastructure and Energy

1. H.E Dr. Kimani Wamatangi - Kiambu– Chairman
Members
2. H.E Paul Simba Arati - Kisii
3. H.E Wilber Ottichilo - Vihiga
4. H.E Jeremiah Lomorukai - Turkana
5. H. E Jonathan Leleit Lati - Samburu
6. H.E Mohamud M. Ali – Marsabit
7. H.E Simon Kachapin - West Pokot
8. H.E Susan Kihika - Nakuru

Arid and Semi-Arid Lands and Disaster Risk Management Committee

1. H.E Nathif Adam - Garissa – Chairman

Members
2. H.E Mohamed Adan Khalif - Mandera
3. H.E Joseph Ole Lenku - Kajiado
4. H.E Fatuma Achani - Kwale
5. H.E Andrew Mwadime - Taita Taveta
6. H.E Muthomi Njuki - Tharaka Nithi
7. H.E Jeremiah Lomorukai – Turkana
8. H.E Simon Kachapin - West Pokot

Resource Mobilization and Partnerships

1. H.E Cecily Mbarire - Embu– Chairperson
Members
2. H. E Amos Nyaribo – Nyamira
3. H.E Ochilo Ayacko - Migori
4. H.E Dr. Moses Badilisha - Nyandarua
5. H.E Andrew Mwadime - Taita Taveta
6. H.E Wisley Rotich - Elgeyo Marakwet
7. H.E Kenneth Lusaka - Bungoma
8. H.E Simba Arati - Kisii

Information, Technology, and Communication (ICT) and Knowledge Management

1. H.E Wisley Rotich - Elgeyo Marakwet – Chairman
Members
2. H.E Irungu Kang’ata - Murangá
3. H.E Dr. Wilber Ottichilo – Vihiga
4. H. E Stephen Sang – Nandi
5. H. E Prof. Hillary Barchok – Bomet
6. H. E Jonathan Lelelit Lati - Samburu

Security and Foreign Affairs Committee

1. H.E Dr. Dhadho Godhana - Tana River– Chairman
Members
2. H.E George Natembeya - Trans Nzoia
3. H.E Wisley Rotich - Elgeyo Marakwet
4. H.E Benjamin Cheboi - Baringo
5. H.E Jeremiah Lomorukai - Turkana

Tourism and Wildlife

 

1. H.E Patrick Ole Ntutu - Narok – Chairman
Members
2. H.E Gladys Wanga - Homa Bay
3. H.E Issa Timamy - Lamu
4. H.E Andrew Mwadime - Taita Taveta
5. H.E Fatuma Achani - Kwale
6. H.E Dr. Dhadho Godhana - Tana River

 


Latest News from the Counties

VERIFICATION OF PLOTS KICKS OFF IN NAROK TOWN

Published: December 18, 2021
The County Government of Narok in partnership with the Ministry of Lands and Physical Planning and The National Land Commission is currently carrying out an exercise to formalize/regularize untitled plots and public utilities with Narok Town in...

FIRST-EVER CANCER CENTRE IN TAITA TAVETA COUNTY TO EASE THE BURDEN OF COVID-19 UNDERLYING CONDITIONS

Published: December 06, 2020
The County Government Taita Taveta has joined forces with EMPOWER (The Enabling and Motivating Partnership Owned by Women to Engage and Reclaim their lives), County First Ladies Association (CFLA), ROCHE, International Cancer Institute, Women 4...

ENOUGH IS ENOUGH, WE MUST SAVE OUR GIRLS

Published: October 22, 2020
Governor Samuel Kuntai Ole Tunai has called on the residents of Narok to ensure that all the children return to school according to the recently released timetable by the Ministry of education. Tunai was emphatic when addressing wananchi during the...